What is the electricity rate in Pune?

MSEDCL’s per unit rate is Rs 4.67 for those consuming electricity between 0-100 units. For consumers whose consumption is more, between 101 and 300 units, the rate is Rs 6.58 per unit. Beyond that, between 301-500 units, it costs Rs 8.57 per unit.

What is the price of 1 unit of electricity in Maharashtra?

Consumption more than 30 Units Per Month 0-100 Units Single Phase: Rs. 30 per service connection; Three Phase: Rs. 100 per service connection; Additional Fixed charge of Rs.

How is electricity bill calculated in Pune?

Look at the solution table, here for the first 100 units the per-unit price will be 3.45 hence ₹ 346 is the cost. Next 200 unit, you have to pay ₹ 1486/- (200 x 7.43), next 200 units the final cost is ₹ 2064 (200 x 10.32) and the more than 500 units, for 1173 units, you have to pay ₹ 13735/- (1173 x 11.71).

What is the rate of 1 unit electricity?

7.20 per unit (existing rate Rs. 6.95) for the first one lakh units of monthly consumption and Rs. 7.45 per unit (existing rate Rs. 7.20) for consumption beyond one lakh units.

IT IS IMPORTANT:  Can electric field and magnetic field be parallel?

What is the cost of 1 unit?

A unit cost is a total expenditure incurred by a company to produce, store, and sell one unit of a particular product or service. Unit costs are synonymous with cost of goods sold (COGS). This accounting measure includes all of the fixed and variable costs associated with the production of a good or service.

How do I calculate my electric bill?

How To Calculate Your Electricity Bill. Electric Bill Calculator with Examples

  1. Example:
  2. Total Consumed Units = 720.
  3. E = P x t … ( Wh)
  4. E = P x t ÷ 1000 … ( kWh)
  5. Consumed Energy = Energy Used in Watts x Time in Hours.
  6. E = P x t … ( Wh)
  7. E = P x t ÷ 1000 … ( kWh)
  8. Energy Cost = Energy Used in kWh x Time in Hours.

What is the minimum electricity bill in Pune?

Pune Electricity Tariff

MSEDCL’s per unit rate is Rs 4.67 for those consuming electricity between 0-100 units. For consumers whose consumption is more, between 101 and 300 units, the rate is Rs 6.58 per unit. Beyond that, between 301-500 units, it costs Rs 8.57 per unit.

How many units is 1kW?

Energy/Electricity and its units

A unit (as mentioned on the electricity bills) is represented in kWH or Kilowatt Hour. This is the actual electricity or energy used. If you use 1000 Watts or 1 Kilowatt of power for 1 hour then you consume 1 unit or 1 Kilowatt-Hour (kWh) of electricity.

How do you calculate electric bill in Excel?

Enter formula for Electricity Charges =IF(E5>200, E5*15,IF(E5>100, 1000+(E5-100)*12, E5*10)) in cell with cell reference F5. Enter formula for Surcharge = IF(F5>5000, F5*5%,IF(F5>1000, F5*3%, 0)) in cell with cell reference G5. Enter formula for Bill Payable =SUM(F5:G5) in cell with cell reference H5.

IT IS IMPORTANT:  Quick Answer: Do solar panels vary in quality?

What is meant by 1 unit?

1 Unit Electricity is the amount of electrical energy consumed by a load of 1 kW power rating in 1 hour. It is basically measurement unit of electrical energy consumption in Joule. 1 kWh (kilo watt hour) and 1 Unit are same. 1 kWh is the amount of energy consumption by 1 kW load in one hour. Therefore, 1 Unit = 1 kWh.

What is the cost of 1 unit of electricity in India?

“At present, the power tariff for a consumption of above 500 units per month is Rs 9.05 per unit (kilowatt hour). It will now become Rs 9.95 paise per unit.

What is fixed charge in electric bill?

If monthly units consumption is between 101 and 300, fixed charges are Rs 75 for each 0.5 kW of contracted load. If monthly units consumption is between 301 and 500, fixed charges are Rs 80 for each 0.5 kW of contracted load.

Energy sources